Ciepłolecznictwo

Ciepłolecznictwo (inaczej nazywane terapią ciepłem) to sposób leczenia lub profilaktyki oparty na wykorzystaniu ciepła. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, a także w sporcie. Ciepłolecznictwo stosuje się zarówno do leczenia jak i do pomagania sportowcom przed oraz po zawodach sportowych.

Ciepłolecznictwo
Pokaż filtrowanie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Ciepłolecznictwo w sporcie

Ciepłolecznictwo w sporcie jest stosowane w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, wydajności i wygody. Obejmuje ono szeroki zakres technik, takich jak terapia ciepłem, masaż, akupresura, hydroterapia i techniki stymulacji nerwowej. Ciepłolecznictwo może zmniejszać zmęczenie, zmniejszać ból mięśni, eliminować toksyny i stymulować przepływ krwi. Może być stosowane przed treningiem, aby przygotować mięśnie do pracy oraz po treningu, aby przyspieszyć regenerację. Ciepłolecznictwo może być również stosowane w celu optymalizacji wyników wytrzymałościowych, mocy i zdolności adaptacyjnych i szybkości. Może również zmniejszać ryzyko urazów i zapobiegać skurczom mięśni. Techniki z zakresu ciepłolecznictwa mogą być stosowane we wszystkich dyscyplinach sportowych, od biegania, po siatkówkę, narciarstwo i kolarstwo.

Ciepłolecznictwo w medycynie

W medycynie ciepłolecznictwo wykorzystywane jest głównie do leczenia bólu, a także do łagodzenia skutków reumatoidalnego zapalenia stawów, okresu poporodowego czy chorób układu nerwowego. Jest też pomocne przy leczeniu urazów mięśni i wiązadeł. Stosuje się tu różne techniki, takie jak np. otulanie lub okłady. Mają one na celu złagodzenie bólu i skurczów oraz przywrócenie odpowiedniego poziomu ruchomości stawów.